Priaznivé a škodlivé účinky slnka na pokožku
Pokožka je už schopná brániť sa „sama” proti škodlivým účinkom UV žiarenia. Vlasy, rohovka a melanín sú niektoré z prostriedkov, ktoré má pokožka k dispozícii na svoju obranu. Melanín, prirodzený kožný pigment produkovaný melanocytmi, bunkami špecializovanými na opaľovanie, sa u jednotlivých ľudí líši v závislosti od ich fototypu. Melanínová pigmentácia je najrozvinutejším systémom ochrany pred slnečným žiarením v tele: pohlcuje viac ako 90 % UV žiarenia, ktoré prechádza cez rohovkovú vrstvu.
Melanín absorbuje UV žiarenie a zabraňuje mu preniknúť do hlbších, zraniteľnejších vrstiev pokožky. Ak je melanínu veľa, keratinocyty rastú a rohovková vrstva sa zhrubne.
Táto pigmentová ochrana sa u jednotlivých ľudí líši, ale čím je pokožka pigmentovanejšia, tým lepšie odoláva škodlivým účinkom slnka. Je dôležité chrániť sa aj inými spôsobmi.
V malom množstve je slnko prospešné: je nevyhnutné pre syntézu vitamínu D, ktorý zohráva kľúčovú úlohu pri ukladaní vápnika v kostiach.
Slnečné UVB žiarenie podporuje syntézu vitamínu D, ktorý je hlavným faktorom rastu kostí. Pod lekárskym dohľadom možno UV žiarením liečiť celý rad ochorení vrátane krivice, psoriázy, ekzémov a žltačky.
Slnečné žiarenie v trvaní 10 až 15 minút 2 až 3-krát týždenne postačuje na splnenie požiadaviek na vitamín D a na prevenciu krivice; je tiež prospešné na prevenciu osteoporózy u starších ľudí.
Alergia na slnko sa u mňa objavuje každý rok od prvého pobytu na slnku. Po týždni zmizne, ak denne používam opaľovací krém.
Existuje viacero foriem alergie na slnko, najčastejšou je benígne letné spálenie. Prejavuje sa začervenaním, výskytom malých, mierne vyvýšených červených pupienkov alebo papíl a pocitom svrbenia v miestach, kde bola pokožka vystavená slnku. Najčastejšie sa vyskytuje na odhalených miestach, ako sú dekolt, ramená, ruky, chrbty rúk a nohy.
Lentigo, škvrny od slnka alebo „starecké škvrny“ sú jedným z najviditeľnejších príznakov starnutia pleti. Vznikajú v dôsledku ukladania melanínu v pokožke alebo v zamši. Ide o bežnú formu hyperpigmentácie, ktorá sa prejavuje ako malé, ploché, stmavnuté oblasti svetlohnedej až čiernej farby. Tieto škvrny od slnka sa vyskytujú na miestach najviac vystavených slnku: na tvári, krku, ramenách, dekolte, predlaktiach a chrbtoch rúk.
Pravdepodobne ste tento výraz už počuli od dermatológov bez toho, že by ste vedeli, čo znamená. Keď hovoríme o „slnečnom kapitáli“ alebo o našej schopnosti chrániť sa pred poškodením slnkom, máme na mysli množstvo UV žiarenia, ktoré je pokožka schopná vydržať bez toho, aby došlo k jej poškodeniu (napr. predčasnému starnutiu alebo rakovine kože). Táto schopnosť je geneticky daná pri narodení, nedá sa obnoviť a okrem iného závisí od vášho fototypu. Naša schopnosť odolávať slnečným lúčom zďaleka nie je neobmedzená a musíme si ju chrániť: do veku 20 rokov vyčerpáme 50 % svojej kapacity.
Spálenie od slnka (alebo solárny erytém) je zápalová reakcia kože spôsobená vystavením UV žiareniu. Existujú štyri stupne popálenín spôsobených slnečným erytémom. Závažnosť sa líši v závislosti od typu kože alebo fototypu, individuálnej citlivosti na UV žiarenie, genetických faktorov, dĺžky a frekvencie vystavenia a intenzity slnečného žiarenia.
Tehotenská maska alebo melazma je spôsobená nadprodukciou melanínu, pigmentu zodpovedného za farbu kože, melanocytmi. Postihuje najmä (ale nielen) tehotné ženy, u ktorých sa spúšťa od 4. mesiaca tehotenstva.
Ak sa obávate expozície slnku a rizík s ním spojených, existujú osvedčené metódy opaľovania bez slnka. Jedným z riešení je použitie samoopaľovacieho prípravku, ktorý zafarbí povrchovú vrstvu pokožky.
Slnko je falošným priateľom akné. Zatiaľ čo spočiatku vysušuje ohniská akné zväčšením hrúbky pokožky, za niekoľko týždňov po vystavení sa slnku sa zanesená pokožka „zrovná“ a opäť uvoľní prebytočný maz, takže nastane tzv. bumerangový efekt.
Existuje mnoho spôsobov, ako môže slnko poškodiť pokožku. Ultrafialové žiarenie môže spôsobiť nezvratné poškodenie a v najzávažnejších prípadoch aj smrť. Expozícia slnku je riskantná. Na pokožke spôsobuje spálenie, predčasné starnutie, alergie a v najzávažnejších prípadoch rakovinu (melanóm a karcinóm). Jediný istý spôsob, ako sa vyhnúť riziku poškodenia pokožky, je nevystavovať ju slnečnému žiareniu.
Okrem UV žiarenia vedci nedávno objavili nového nepriateľa pokožky: viditeľné svetelné žiarenie (vo forme vysokoenergetického viditeľného modrého svetla). Tento typ žiarenia je škodlivý, pretože napáda všetky zložky buniek: lipidy, proteíny aj DNA. K poškodeniu dochádza dlhodobo, a preto je z hľadiska verejného zdravia nevyhnutné chrániť sa čo najskôr a po celý život.
Tretinu všetkých diagnostikovaných rakovín na svete tvoria rakoviny kože a 10 % z nich sa končí smrťou. Rakovina kože je rozmnožovanie rakovinových buniek na koži. Príčinou je zmena genetickej výbavy kožných buniek, ktoré sa potom rýchlo množia a vytvárajú nádor.
Nie, najteplejšia denná doba je medzi 12. a 16. hodinou. V tomto období sa vyhýbajte pobytu na slnku.
Áno, UVB žiarenie podporuje syntézu vitamínu D, ktorý sa podieľa na kalcifikácii kostí.
Nie. Vaša pokožka si všetko pamätá a je pravdepodobné, že sa pri každom pobyte na slnku spálite na tom istom mieste ako minule. Opakované spálenie na slnku môže zdvojnásobiť riziko vzniku melanómu.
Opaľovací krém je nevyhnutný, ale mali by ste sa tiež uistiť, že vaše dieťa má na sebe tričko, klobúk so širokou strieškou a slnečné okuliare.
Nie! Ak chcete zostať chránení, musíte opaľovací krém nanášať častejšie, najmä po potení, plávaní alebo utieraní. Dôležité je tiež použiť opaľovací krém 20 minút pred pobytom na slnku.
UVB žiarenie je rovnako nebezpečné ako UVA. Oba typy žiarenia spôsobujú starnutie kože a vznik rakoviny. Na rozdiel od UVB, ktoré spôsobuje spálenie, UVA lúče pôsobia na pokožku bez akýchkoľvek príznakov.
Nie. Ste chránení pred UVA a UVB lúčmi a ich škodlivými účinkami (vyrážky po opaľovaní a z dlhodobého hľadiska starnutie pokožky), a procesu opaľovania sa nemusíte nevyhnutne vyhýbať. Po niekoľkých dňoch postupného opaľovania získate pekné opálenie, ktoré vydrží dlho, a to bez spálenia.
Mraky blokujú len malú časť slnečných lúčov. Mraky môžu prepúšťať až 95 % UV žiarenia. Buďte preto opatrní aj počas zamračených dní!
Nikdy nezabúdajte, že opálenie nechráni pred spálením. Okrem toho opaľovanie neblokuje UVA žiarenie, ktoré je z dlhodobého hľadiska zodpovedné za rakovinu kože.
Vírus herpesu leží nečinne v nervových zakončeniach pod pokožkou. V dôsledku únavy, emócií, menštruácie a slnka sa vírus „prebudí“ a objaví sa jeho lokálny výsev: vtedy sa môže objaviť opar. Ak chcete predísť vyrážkam, chráňte si pery prípravkom s vysokou ochranou.
Tento prípravok na ochranu pred slnkom s veľmi širokým spektrom ochrany spĺňa najvyššie nároky pokožky a zároveň minimalizuje náš vplyv na životné prostredie.Objavte tento produktový rad