av_solaires_shema_epiderme-hypoderme-melanocytes_1x1 473x590 1: Podkožie. 2: Zamša. 3: Pokožka. 4: UVA. 5: Melanín. 6: Melanocyty.

Čo je to opaľovanie?

V prvom rade je potrebné objasniť, čo znamená „opaľovanie“. Podobne ako oplátky, aj pokožka sa skladá z niekoľkých (presnejšie troch) vrstiev: pokožka je najvrchnejšia vrstva, v ktorej sa bunky rýchlejšie regenerujú, zamša je stredná vrstva a podkožie je najhlbšia vrstva. Za opálenie sú zodpovedné bunky pokožky vďaka špecializovaným bunkám, ktoré vytvárajú opálenie: melanocytom. Pod vplyvom UV žiarenia tieto bunky produkujú farebný pigment melanín. Melanín je vylučovaný melanocytmi a zafarbuje susedné bunky pokožky.  

Schopnosť opáliť sa závisí predovšetkým od typu pleti alebo fototypu, ktorý ide ruka v ruke s množstvom aktívnych melanocytov, a teda schopnosťou (alebo neschopnosťou) produkovať melanín. Opaľovanie a spálenie slnkom z krátkodobého hľadiska nemenia melanocyty. Po odstránení všetkého vyprodukovaného melanínu sa koža vráti ku svojej pôvodnej farbe. Jeho schopnosť opaľovať sa zostáva rovnaká.

Schopnosť opáliť sa

Odstavec: Schopnosť opáliť sa je u každého človeka jedinečná. Závisí od fototypu pokožky a aktivity melanocytov, buniek zodpovedných za produkciu melanínu, ktorý prepožičiava pokožke pigment. Melanín v koži vytvára prirodzenú bariéru proti UV žiareniu, ale nestačí na úplnú ochranu pokožky. Bohužiaľ, nech robíte čokoľvek, štruktúru pokožky ani jej schopnosť opáliť sa nezmeníte.

Šesť fototypov pleti

Tento fototyp je veľmi vzácny. Týka sa ľudí s albinizmom, ktorých koža nie je schopná syntetizovať melanín v dôsledku genetickej chyby. Ľudia s albinizmom majú výrazne žlto-biele vlasy, ich oči nie sú sfarbené, ich pokožka je veľmi bledo biela, aj najmenšie vystavenie slnku spôsobuje spálenie a nikdy sa neopália.
Odporúčaný ochranný faktor SPF: 50+

Tento typ pleti má veľmi svetlú a mliečnu farbu, často s pehami. Farba vlasov je zvyčajne ryšavá. Aj veľmi krátky pobyt na slnku im spôsobí spálenie pokožky a takmer vôbec sa neopália. Je dôležité, aby sa táto skupina chránila pred slnkom.
Odporúčaný ochranný faktor SPF: 50+

Svetlá pleť, niekedy s pehami a svetlé vlasy. Títo ľudia sa takmer vždy spália, ale mierne sa opália a na konci dovolenky majú ľahké opálenie.
Odporúčaný ochranný faktor SPF: 50+

Ide o stredný fototyp, ktorý je vo Francúzsku veľmi rozšírený. Títo ľudia majú svetlé alebo hnedé vlasy, svetlú alebo tmavú pleť. Na začiatku opaľovania sa môžu spáliť, ale potom sa opália do zlata. Dôležitá je farba očí a vlasov. Blondínky fototypu 3 alebo svetlooké blondínky pri opakovanom opaľovaní starnú rýchlejšie ako tmavooké brunetky.
Odporúčaný ochranný faktor SPF: 30 alebo 50

Túto skupinu tvoria ľudia s tmavou pleťou a hnedými vlasmi, ktorí sa zriedkakedy spália. Rýchlo sa opália, pretože ich pokožka obsahuje veľké množstvo melanínu.
Odporúčaný ochranný faktor SPF: 20 alebo 25

Tento fototyp sa nazýva stredomorský typ. Ide o ľudí tmavej pleti, ktorí sa veľmi zriedkavo spália a veľmi rýchlo sa opália. Majú tmavé opálenie.
Odporúčaný ochranný faktor SPF: 20 alebo 25

Túto skupinu tvoria ľudia s čiernou pleťou a tmavými očami, ktorí sú veľmi odolní voči expozícii slnku. Stačí im opaľovací krém s nízkym SPF.
Odporúčaný ochranný faktor SPF: 10 (a 20 až 25 na svetlejšie časti pokožky).

Čo je samoopaľovanie?

Ak sa chcete opáliť bez slnka alebo si predĺžiť opálenie doma, samoopaľovací prípravok je dobrým riešením. Účinnou zložkou samoopaľovacieho prípravku je dihydroxyacetón (alebo DHA), ktorý farbí povrchovú vrstvu pokožky a postupne sa odstraňuje povrchovou oxidáciou melanínu na povrchu pokožky – na rozdiel od hromadenia melanínu ako pri prirodzenom opálení. Zvyčajne sa kombinuje s erytrulózou, účinnou látkou rastlinného pôvodu, ktorá zjednocuje farbu.

Ktorý samoopaľovací prípravok si vybrať?

Ak chcete rýchlo dosiahnuť viditeľné výsledky, je lepšie používať samoopaľovacie prípravky, ktoré vám zabezpečia opálenú pokožku v priebehu niekoľkých dní. Samoopaľovací prípravok s postupným tónovaním môže byť dobrou voľbou aj pre ľudí so svetlou pleťou, ktorí sa obávajú prílišného kontrastu.

Ako správne nanášať samoopaľovací prípravok

Nanášanie samoopaľovacieho prípravku môže byť zložité: hrozí, že zanechá nevzhľadné stopy a neprirodzený výsledok.

Dobré návyky

Dobré návyky

  •  Ak chcete dosiahnuť rovnomernejšie nanášanie, nanášajte samoopaľovací prípravok tak, aby ste pri tom striedali ruky a využili celú plochu oboch rúk.
  • Nevenujte príliš veľa času oblastiam, kde je koža hrubšia, ako sú kolená a lakte. Predtým na tieto miesta naneste trochu telového mlieka, aby ste samoopaľovací prípravok zriedili.
  • Vyhnite sa nanášaniu samoopaľovacieho prípravku na päty.
  • Ak je to možné, deň pred samoopaľovaním si urobte peeling.
  • Po aplikácii si nezabudnite dôkladne umyť ruky.

ODBORNÉ PORADENSTVO V PRIATEĽSKOM DUCHU

Zdravý lesk zo stravy bohatej na betakarotén

Mrkva nielen skvele chutí, ale vďaka nej aj dobre vyzeráte! Potraviny bohaté na betakarotén (okrem mrkvy ho nájdete v pomarančoch, paradajkách a paprike) pomáhajú pokožke udržať si v zime farbu a pekne sa opáliť, keď (konečne) vyjde slnko.

Soláriá: pozor na nebezpečenstvá

Slnka je málo a zima je dlhá... Je lákavé opáliť sa v soláriu, aby ste získali zdravý lesk a nemuseli používať toľko mejkapu. Soláriá však môžu byť za nesprávnych podmienok pre pokožku nebezpečné a umelé UV žiarenie je štyrikrát toxickejšie ako to prirodzené. Využíva totiž najmä UVA žiarenie, ktoré je zodpovedné za starnutie pokožky a čiastočne aj za zvyšovanie rizika vzniku melanómu. 

av_solaires_cancer-peau_homme_dos_1x1 473x473

Slnko a opaľovanie: pozor na skrytých nepriateľov

Slnko nie je vždy tam, kde ho očakávate... Možno vás prekvapí, že škodlivé účinky slnečného žiarenia nehrozia len vtedy, keď sa na pláži snažíte čo najlepšie napodobniť morskú hviezdicu! Vaša pokožka je vystavená slnečnému žiareniu, aj keď ste v meste. Napríklad okná v aute alebo doma síce filtrujú UVB žiarenie, ale prepúšťajú určité množstvo UVA žiarenia.

Aj tieň môže byť zradný. Nepriame žiarenie predstavuje skutočné nebezpečenstvo, najmä ak sa nachádzate v prostredí, ktoré odráža slnečné lúče (sneh, svetlý piesok, voda). Preto je dôležité chrániť pleť počas celého roka, vo všetkých ročných obdobiach, napríklad tónovacími opaľovacími krémami, ktoré chránia pred slnkom a zároveň jej pridávajú farebný nádych, ako je tónovací krém alebo mejkap (kombinácia užitočného a príjemného!). 

Tri typy slnečného žiarenia

  • Priame žiarenie, ktoré sa mení v závislosti od nadmorskej výšky, zemepisnej šírky, ročného obdobia a dennej doby
  • Difúzne žiarenie rozptýlené zložkami atmosféry, ako sú oblaky, hmla a prachové častice
  • Žiarenie odrazené od povrchu, ktoré sa líši podľa toho, v akej miere ho povrch odráža (sneh, piesok, more, tráva atď.).

Priame, rozptýlené a odrazené žiarenie sa spoločne nazývajú celková slnečná radiácia. 

SAMOOPAĽOVACIE PRÍPRAVKY

RIEŠENIE PRE OPAĽOVANIE BEZ SLNKA

Hydratačná samoopaľovacia starostlivosť – gélový krém

Postupné, žiarivé a prirodzené opálenie pre citlivú pokožku tváre a tela.

 

Objavte viac
RIEŠENIE PRE OPAĽOVANIE BEZ SLNKA
späť na začiatok